230V ev kaynak ekipmanı seçimi

230V ev kaynak ekipmanı seçimi

Ev kullanımı için ideal kaynak makinesi

MMA inverter kaynak makineleri, eski nesil transformatör ve döner kaynak makinelerinin yerini başarıyla almaktadır. Eski tip transformatörlü ve döner kaynak makinelerinin güç kaynağı yöntemi (genellikle 3 fazlı güç kaynağı), boyutu ve ağırlığı nedeniyle, bu kaynak makinelerinin evde kullanımı zahmetliydi ve yukarıda bahsedilen 3 fazlı güç kaynağının olmaması nedeniyle çoğu zaman imkansızdı. Kaynak makinelerinin invertör teknolojisi, hafif ve enerji verimliliği yüksek kaynak ekipmanlarının evde kullanımına katkıda bulunmuştur. İnverter kaynak makinelerinin hafifliği ve tek fazlı güç kaynağı, böyle bir makinenin herhangi bir evde kullanılmasına izin verir.

MMA lazer makineleri – Paton

Paton kaynak makinelerinde uzatılmış garanti

E.O. Paton Kaynak Enstitüsü’nün Kaynak Ekipmanları Bölümü, ev atölyeleri için özel bir kaynak ekipmanı serisi geliştirmiştir – 230 V’ta 160, 200 ve 250 A nominal akımlara sahip “Ekonomi” serisi. “Ekonomi” serisi, örtülü elektrotlarla (MMA) manuel ark kaynağı için tasarlanmıştır. Kullanılan bileşenlerin kalitesi (bakır düz çubuk transformatörler, yüksek kaliteli Infineon IGBT transistörler) PATON’un müşterilerine 5 yıl garanti sunmasını sağlamıştır. PATON, piyasada 5 yıllık garanti süresi sunan tek kaynak ekipmanı üreticisidir.

PATON kaynak makineleri ve özellikleri

PATON ekipmanı, piyasada besleme voltajını düzenleyen az sayıdaki ekipmandan biridir – bu, özellikle bu cihazlar jeneratörlerden ve dengesiz enerji kaynaklarından beslendiğinde önemlidir. Kaynak akımı setinin gerçek değerlerine de dikkat etmek gerekir, yani 160 A nominal akım, 200 A ve 250 A serilerinde olduğu gibi akım regülasyonunun maksimum ayarında 160 A’e ulaşır. Piyasadaki birçok düşük maliyetli MMA kaynak makinesi, maksimum akım kontrol akımı ayarlandığında tipik olarak nominal akımın %70’ine ulaşır. Bu cihazların görev döngüsüne de dikkat etmek gerekir. Görev döngüsü, kaynak makinesinin 10 dakikalık görev döngüsüne göre makinenin belirli bir akım aralığında çalışabileceği süredir. PATON Economy kaynak invertörlerinin görev döngüsü %40’tır, yani 10 dakikalık bir kaynak döngüsünde maksimum kaynak akımında yaklaşık 4 dakikalık çalışma. Rakipler için tipik değerler, 10 dakikalık görev döngüsü için 3 dakika (%30) veya 2 dakikadır (%20). Üniteler -25oC +45oC sıcaklık aralığında çalışabilir.

PATON inverterler, voltaj düşüşü, ortam sıcaklığı değişimi gibi olumsuz koşullar altında yük altında test edilir. Elektronik bileşenlerin (yüksek kaliteli yalıtım boyası ile kaplanmış bileşenler) ve kaynak makinesinin nominal gücünün iki katı güç değerine sahip ana transformatörlerin korunduğunu belirtmek gerekir. “Ekonomi” serisi, E.O. Paton Elektrik Kaynak Enstitüsü’nün tasarım departmanı tarafından geliştirilmiştir.

Ekonomi serisi inverterler EMC standartlarına uygundur. Avantajları arasında ağırlıkları (yaklaşık 4,5 kg), %90’a varan enerji verimliliği, maksimum akım kaynağında %40 görev döngüsü, -25oC +45oC sıcaklık aralığı, en yüksek kalitede elektronik bileşenlerin kullanımı sayesinde 5 yıllık garanti süresi, elektroniklerin çevreden çok iyi ayrılması (yüksek kaliteli yalıtım vernikleri) ve güç bileşenlerinin çok iyi ısı dağılımı (havadan akan su ile optimum şekilde soğutulan büyük soğutma kanatlarının kullanılması) sayılabilir. Bu parametreler PATON ürünlerinin kalitesini ve güvenilirliğini belirler. “Ekonomi” serisi, ev atölyelerinde ve küçük işletmelerde kullanım için güvenilirliği garanti eder.