Garaj ve araba servisi için kaynak makinesi

Garaj ve araba servisi için kaynak makinesi

Araç servis kaynakçıları hafif, kompakt ve küçük olmalıdır – genellikle erişilemeyen yerlerde çalışırlar. Olumsuz çevre koşullarına (vernikler, gresler, toz, metal talaşları, vb.) karşı dayanıklı olmalıdırlar. Cihazların kendileri kompakt ve darbeye ve darbeye dayanıklı bir muhafazaya sahip olmalıdır. Cihazın sık sık hareket ettirilmesi gerektiğinde çalışmayı kolaylaştıran yüksek kaliteli yalıtıma sahip uzun güç kablolarına ve güç kablolarına sahip olmalıdırlar. Cihazın kullanımı da kolay olmalı ve kaynak parametrelerinin hızlı ve kolay bir şekilde değiştirilmesini sağlamalıdır.

Kaynaklı malzemenin türü ve kalınlığından bahsetmeye değer – buna dayanarak, uygulamanız için en uygun cihazı seçebilirsiniz.

Elektrik tesisatına sahip olmak da önemlidir. 16A koruması genellikle daha az enerji verimli transformatör kaynak makinelerinin kullanılmasını engeller. Buna karşılık, 160A’e kadar olan transformatör kaynak makineleri 20-25A ve invertör kaynak makineleri 16A koruma gerektirir.

MIG ekipmanları
MIG berendezések – Paton

Çok önemli bir parametre de kaynak makinesinin çalışma döngüsüdür. Makineyi 10 dakikalık bir kaynak döngüsünde ne kadar süre kaynak yapabileceğimizi gösterir.Maksimum güçte kaynak döngüsünün% 60’ı, makineyi 6 dakika boyunca maksimum güçte kaynak yapabileceğimiz anlamına gelir, ardından makinenin aşırı ısınmasını önlemek için 4 dakika çalışmayı bırakmamız gerekir.

Kaynak makinesinin hangi unsurlarla donatıldığına, makineyi hemen kullanabilmek için gerekli telleri ve kolları içerip içermediğine dikkat etmek önemlidir.

E.O. Paton Elektrik Kaynağı Enstitüsü’nün kaynak ekipmanı departmanı, küçük ve büyük otomotiv atölyelerinin ihtiyaçlarını karşılamak için yukarıdaki kriterleri en iyi şekilde karşılayan cihazlar sunmaktadır. Bu tür cihazlar şunları içerir:

ADI serisi – TIG DC ve TIG AC/DC TIG DC ve TIG AC/DC

PSI serisi – MIG/MAG DC

Tartalomjegyzék
Paton kaynak makinelerinin temel özellikleri
Yoğun çalışma koşullarında kullanılan profesyonel kaynak makineleri
Paton kaynak makinelerinin temel özellikleri
PATON makinelerinin önemli bir özelliği, serbestçe hareket etmelerini sağlayan düşük ağırlıklarıdır (ADI-5,7 kg; PSI-10,8 kg). Hem ADI-200 S DC TIG/MMA hem de PSI cihazları Alman üretici Abicor Binzel’in 3 veya 4 metrelik kablo tutucusu ile donatılmıştır. Set, 300A’den fazla akım taşıma kapasitesine sahip yüksek kaliteli 3 veya 4 metrelik topraklama kabloları içerir. Otomotiv atölyelerinde en yaygın olarak kullanılan ekipman yarı otomatik kaynak makinesi, daha az sıklıkla da TIG ve MMA kaynak makinesidir. En yaygın olarak kaynak yapılan elemanlar yumuşak çelik, düşük karbonlu çelik, 4 mm kalınlığa kadar yüksek basınçlı çelikten ince metal levhalardır (zeminler, metal levhalar, eşikler, iskelet ve destek yapısı). Kaynaklı tip bileşenler için ideal cihaz PSI serisi flashing’dir.

İnce alüminyum sacları, galvanizli, paslanmaz çelikleri (emme davlumbazı, araba kaputu – alüminyum sac ve galvanizli) kaynaklamak istiyorsak, bir TIG kaynak makinesi kullanmalıyız.

Alüminyum elemanları kaynaklarken, AC fonksiyonlu bir kaynak makinesi kullanmalıyız. Galvanizli saclar ve paslanmaz çelik, DC fonksiyonlu bir TIG kaynak makinesi ile kaynaklanabilir.

Bu nedenle, TIG AC/DC ADI 200, AC ve DC fonksiyonlarını birleştirmek için ideal bir cihazdır. PATON’un TIG ve MIG/MAG makineleri, hem yaygın düşük karbonlu metal sacların kaynağında hem de paslanmaz çelik ve alüminyumun kaynağında yüksek kaliteli kaynaklar elde etmemizi sağlar. TIG cihazlarındaki önemli bir özellik, dahili HF fonksiyonu sayesinde temassız ateşlemedir. Temassız olay, dahili bir yüksek voltaj jeneratörü vasıtasıyla iş parçasına dokunmadan arkın ilk ateşlenmesidir. Tungsten elektrot ve iş parçası arasındaki kıvılcım sıçraması kaynak işleminin başlangıcıdır. HF fonksiyonunun eksikliği kaynak kalitesini etkiler ve tungsten elektroda sık sık zarar verir. İnce metal parçaların kaynağında çok önemli bir işlev, yerleşik darbedir. Darbe TIG kaynağı, ince malzemenin yanmasını önlediği 1,5 mm’den daha az kalınlıktaki parçaların kaynağında kullanılır. Pulse TIG kaynağı paslanmaz çelik kaynağı için de kullanılır. Darbe, ısıdan etkilenen bölgenin küçülmesini ve dolayısıyla malzemenin renginin solmamasını etkiler.

Yoğun çalışma koşullarında kullanılan profesyonel kaynak makineleri
TIG ADI-200S kaynak makinesi, yukarıda bahsedilen pulsasyona ek olarak, değerleri LCD ekranda kolayca değiştirilebilen birçok yararlı fonksiyona sahiptir. Cihazın ana fonksiyonları arasında şunlar yer almaktadır: ilk gaz akışı, başlangıç akışı, akım yükselme süresi, akım düşme süresi, krater dolum akışı, son gaz akışı, kaynak akımı regülasyonu, akım pulsasyon frekansı ve dolum faktörü. Yukarıdaki parametrelerin her birinin ince ayarının yapılabilmesi, çok yüksek kaliteli bir kaynak elde edilmesini mümkün kılmaktadır.

MIG/MAG yöntemini kullanarak, alaşımsız ve düşük alaşımlı çelikleri çoğunlukla CO2 ve CO2 gaz korumasında, Ar+CO2’de kaynaklıyoruz. Yüksek alaşımlı çelikler, %1÷3 O2 veya %2÷5 CO2 içeren bir argon kalkanı içinde kaynaklanır. Argon, helyum veya bunların karışımları, pratikte Al, Mg, Ti, Zr ve diğer metaller ve alaşımları olmak üzere tüm metallerin kaynağında kullanılır. MIG/MAG Darbe kaynağı, kaynak işleminin alttan başka uzamsal konumlarda kontrolünü, demir dışı metallerin kaynağını ve özellikle ince malzemelerin kaynağında önemli olan eriyik kalınlığının kontrolünü kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

PATON’un MIG/MAG cihazları, migratör, TIG ve MMA kaynak makinesine sahip evrensel cihazlardır. Dahili ek TIG ve MMA fonksiyonları uygulama yelpazesini genişletir. MIG/MAG desteği ve toz tel kaynağı yapabilme (migratörün polaritesini değiştirebilme) dikkat edilmesi gereken cihaz özellikleridir.

Yukarıdaki MIG/MAG, TIG, MMA inverter kaynak makineleri, atölyelerde ve otomotiv servislerinde yoğun çalışma koşullarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. İnvertör cihazının her parametresinin hassas bir şekilde düzenlenmesi, arkın stabilitesi, bu tür cihazların herhangi bir yerde kullanılmasına olanak tanıyan küçük boyutlar, yüksek güvenilirlik, bu tür cihazların otomotiv endüstrisi profesyonelleri tarafından aranmasını sağlayan özelliklerdir. Kaynak parametrelerinin hassas kontrolü ve yüksek ark stabilitesi, otomotiv endüstrisinde özellikle önemli olan güvenilir ve yüksek kaliteli bir kaynak elde edilmesini etkiler.